Posted on

Zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym osobom w kuchni zdarzyło się przypalić garnek. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Większość z nas odpowie, że prędko należy zalać go gorącą wodą z płynem do mycia naczyń i zostawić na kilka godzin, aż dojdzie do momentu zmięknięcia brudu. W chwili, gdy ta metoda nie przyniesie spodziewanych rezultatów, to najczęściej wyrzucamy wysłużone naczynie i zamieniamy je na nowe. Na szczęście nie musimy tak postępować zawsze. Istnieją łatwe i tanie metody pozwalające uratować nam nawet najbardziej przypalony garnek ze stali nierdzewnej.

Sól kuchenna na ratunek!

W wielu przypadkach przypalone elementy można wyczyścić przy pomocy soli kuchennej. Dno garnka ze stali nierdzewnej należy pokryć grubą warstwą i postawić na gazie. Naczynie podgrzewamy tak długo, aż sól zbrązowieje. W kolejnym etapie należy ją zetrzeć papierowym ręcznikiem, a garnek ze stali nierdzewnej wystarczy umyć w wodzie z detergentem. Naczynie będzie wyglądało jak nowe!

Coca Cola dobra na wszystko

Wszystkim dobrze znany napój Coca Cola może przywrócić przypalony garnek ze stali nierdzewnej do dawnej świetności. Wystarczy nadpalone naczynie napełnić na wysokość kilku centymetrów odgazowanym napojem i gotować na wolnym ogniu przez 15 do 30 minut. Następnie gąbką usuwamy przypalenia, a garnek ze stali nierdzewnej myjemy płynem do naczyń. Ten sposób nie uszkodzi warstwy emalii oraz nie pozostawi nieprzyjemnego zapachu, jak w przypadku octu.

Mieszanka z tabletką do zmywarki zdziała cuda

Rewelacyjną sposobem na uporanie się ze spalenizną jest woda z dodatkiem tabletki do zmywarki. Wystarczy wrzucić ją do garnka, a następnie zalać wrzątkiem na wysokość 2 cm. Mieszankę należy pozostawić na całą noc. Nad ranem zabrudzenia powinny zniknąć i nie pozostanie nam nic innego, jak umyć garnek ze stali nierdzewnej. Przy usuwaniu spalenizny należy wystrzegać się szorowania drucianymi szczotkami, gąbkami, gdyż mogą one trwale uszkodzić warstwę emalii.